CO ZOBACZYĆ W PADWIE

Padwa to miejscowość, która nieczęsto znajduje się na głównych trasach turystycznych we Włoszech.
Szkoda, bo od Wenecji dzieli ją tylko 20 minut pociągiem i jest świetną bazą wypadową do zwiedzania północnej części kraju. Warto dać jej szansę, ponieważ skrywa w sobie prawdziwe skarby. Można w niej spędzić jeden dzień, można i cały urlop. To miasto pełne historii i prawdziwie włoskiego ducha.
Jej okolice są przepiękne, a w dodatku stanowią raj dla rowerzystów.

Miasto jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie

Będąc w Padwie koniecznie trzeba odwiedzić muzeum przy drugim najstarszym uniwersytecie na świecie. Dlaczego drugim? Bo pierwszy założono w niedalekiej Bolonii i kiedy tamtejszy uniwersytet stawał się zbyt konserwatywny, studenci oraz część wykładowców postanowiła przenieść się do Padwy. Tutaj w 1222 r. założyli ośrodek naukowy, w którym wolność myśli i nauki były najważniejsze. Jego absolwentami byli m.in. Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik czy Giacomo Casanova. To właśnie w Palazzo Bo (najstarszej siedzibie uniwersytetu) można zobaczyć m.in. salę, w której matematykę wykładał Galileo Galilei czy obejrzeć najstarszy teatr anatomiczny (teatro anatomico di Padova) – miejsce, gdzie studenci medycyny w XVI w. mogli oglądać sekcję zwłok przeprowadzaną przy nich na żywo. Miejsce to zasługuje na uwagę również dlatego, że na Uniwersytecie w Padwie w 1678 r. pierwszą na świecie kobietą-absolwentką została Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.
W mieście nie można ominąć wspaniałego uniwersyteckiego ogrodu botanicznego. Kwitnie w nim ponad 6 tys. roślin z całego świata. Jedną z nich jest niezwykła palma Goethego. Roślina ta ma różne rodzaje liści (jest to tzw. heterofilia), o czym twórca doniósł w swoich tekstach jako pierwszy. Dzięki długiej historii oraz znaczeniu, ogród został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najstarszy na świecie teatr anatomiczny

Ogród botaniczny Uniwersytetu w Padwie – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

IMG_20210703_101444
piazza dei signori

Piazza dei Signori

Miasto z PRAWDZIWIE WŁOSKIM klimatem

Klimatyczna via Roma to główna ulica miasta, prowadząca do największego we Włoszech skweru – Prato della Valle. Paradoksalnie prato oznacza trawnik, mimo tego, że obecnie trawy jest tam stosunkowo mało. Pośrodku placu znajduje się wysepka z fontanną, do której można dotrzeć za pomocą czterech mostów. Otacza ją 78 kamiennych figur osób zasłużonych dla miasta, a wśród nich dwóch Polaków – Jana III Sobieskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Co tydzień odbywa się tutaj duży targ, gdzie kupimy wszystko, czego tylko potrzebujemy.
Świeże owoce i warzywa można zdobyć także w innej części starego miasta – na Piazze del Frutta oraz Piazza delle Erbe. Między nimi znajduje się Palazzo della Ragione, budynek przypominający krakowskie sukiennice. Od początku jego historii na dole znajdowały się miejsca, gdzie sprzedawano lokalne produkty (wciąż tak jest), a na górze pomieszczenia sądowe. Nieopodal jest także Piazza dei Signori – tam również odbywa się targ, jednak nie to jest jego najciekawszym elementem. Warto zwrócić uwagę na wieżę z pięknym zegarem – mówi się, że jest to najstarszy działający zegar astronomiczny na świecie. Na placu można również dostrzec charakterystyczny symbol całego regionu Veneto – lwa z otwartą księgą.

APEROL

Kiedy zwiedzanie stanie się już zbyt męczące, warto oczywiście napić się czegoś zimnego. To właśnie tutaj, w 1919 roku podczas międzynarodowych targów został zaprezentowany po raz pierwszy jeden z najsłynniejszych włoskich napojów – Aperol. Dzięki temu można go tutaj kupić na każdym kroku i jest bardzo tani. Lekko gorzkawy, podawany z dolewką prosecco, lodem i kawałkami pomarańczy, na pewno orzeźwi w upalny dzień. Warto wtedy skryć się pod starymi drzewami w klimatycznym Giardini della Arena.

KaWKA

 Prawdziwi kawosze z pewnością będą zachwyceni słynną Pedrocchi Café. Znajduje się nieopodal miejskiego ratusza i działa nieprzerwanie od 1831 r. Ma ona piękne wnętrza oraz długą historię (do I wojny światowej była otwarta 24h na dobę). Jednak padewscy studenci muszą poczekać, żeby napić się w niej kawy – mogą to zrobić dopiero po zdanej sesji, bo inaczej ją obleją!

Malowidła w kaplicy Scrovegnich

IMG_20210701_175239 (1)

Fresk przy głównym ołtarzu

Miasto cudów i kościołów

Padwa to idealne miejsce dla osób lubiących zwiedzać kościoły i podziwiać ich architekturę. Znajduje się tutaj naprawdę wiele obiektów sakralnych. Najsłynniejszym z nich jest wybudowana między XII a XV wiekiem bazylika św. Antoniego – ważne miejsce dla pielgrzymów z całego świata. Każdego roku, 13 czerwca.odbywają się huczne obchody święta ku czci św. Antoniego – patrona biednych i zagubionych. Tradycją jest, że figura świętego przejeżdża przez miasto i błogosławi zebranych wiernych. W 2020 roku, ze względu na obostrzenia pandemiczne, figura błogosławiła miasto z helikoptera. W środku pięknej bazyliki znajdują się jego relikwie (policzek, język, struny głosowe). Przed kościołem zobaczymy. Imponujący posąg – Statua Equestre del Gattamelata. Został wykonany przez Donatellego w XV w. i jest to jeden z pierwszych tego typu pomników konnych z czasów nowożytnych.
Na uwagę zasługuje również jedna z największych bazylik na świecie – Santa Giustina, gdzie znajdują się prochy św. Łukasza Ewangelisty. Ważnym punktem na mapie miasta jest także kaplica Scrovegnich, gdzie znajdują się niesamowite freski włoskiego malarza Giotto. Warto również odwiedzić katedrę w Padwie – jej wnętrze jest chłodne i surowe, jednak tuż obok znajduje się Baptysterium – zdobiące je freski robią ogromne wrażenie.

Zanim wyruszysz dalej – poznaj malownicze okolice Padwy

Padwa nie jest dużym miastem, funkcjonuje w niej tylko jedna linia tramwajowa oraz kilka autobusów. Dlatego najlepiej zwiedzać ją pieszo lub rowerem, który łatwo można wypożyczyć w różnych miejscach.

Z padewskiego dworca kolejowego można szybko dotrzeć na przykład do cudownego miasteczka Monselice. Niezwykłym skarbem są również ogrody przy klimatycznej Villi Barbarigo czy mała wioska Arquà Petrarca. W tamtych rejonach rozciąga się również malownicze pasmo gór Colli Euganei – jest to raj nie tylko dla miłośników trekkingu, ale też rowerzystów, którzy podziwiając piękne widoki, mogą cieszyć się ukochanym sportem. Padwę i Wenecję dzieli 20 minut pociągiem (4,50 euro za bilet). A najciekawsze jest to, że właśnie mieszkańcy Padwy założyli to jedno z najsłynniejszych miast świata, żeby mieć porządny port!

villa

Dodaj komentarz