SŁOWACJA

miejsce, które zaskakuje

Nie jest to kraj, który jako pierwszy przychodzi na myśl, jeśli mówi się o zagospodarowaniu urlopu czy wolnego dnia. Pomyślałam jednak, że zrobię ten wpis, ponieważ uważam, że jest mnóstwo rzeczy, które zdecydowanie warto zobaczyć w Słowacji. Okazuje się, że ma swoje niesamowitE perełki, a spędzony tam weekend może być całkiem udany. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, co można zobaczyć w tym ciekawym kraju.

Taras widokowy – ścieżka w koronach drzew w Bachledowej Dolinie znajduje się na grzbiecie Magury Spiskiej. Stała się inspiracją również dla Polaków, dlatego obecnie podobne konstrukcje można podziwiać w Krynicy i w Starym Sączu. Taras znajduje się na szczycie góry, na którą można wyjść na nogach lub wyjechać wyciągiem (zimą jest tam klasyczny stok narciarski). Konstrukcja składa się z tarasu i ścieżek, które prowadzą do wysokiej wieży. Po wejściu na nią, można cieszyć się wspaniałymi widokami na Tatry, a odważniejsi mają czas poskakać na elastycznej siatce zawieszonej nad… przepaścią. Sama drewniana trasa to ponad 1,2 km spaceru w koronach drzew, przystanki edukacyjne, teleskop, super zjeżdżalnia, a przede wszystkim piękne widoki.

CENNIK dla dorosłych:

Wjazd wyciągiem góra/dół + wstęp na taras: 22 EUR
Miły spacer na górę + wstęp na taras: 11 EUR

ADRES: Bachledova dolina 702, 059 55 Ždiar, Słowacja

fot. K. Kurowska
fot. K. Kurowska

Jeśli widoki z tarasu na Tatry Słowackie wywołały u Ciebie zachwyt, ale czujesz lekki niedosyt, to świetnym pomysłem jest wybranie się na spacer do Popradzkiego Stawu znajdującego się wśród Tatr Wysokich. Leży on na wysokości 1494 m n.p.m. i prowadzą do niego dwa szlaki – niebieski i czerwony.

Ciekwym pomysłem jest dotarcie do szlaku kolejką elektryczną, która kursuje na trasie Stary Smokowiec − Szczyrbskie Jezioro. Aby dotrzeć w miejsce docelowe, wystarczy wysiąść na stacji Popradské pleso i dalej iść ok. 1,5h niebieskim szlakiem (no chyba, że co chwilę przystaje się na urokliwą sesję zdjęciową ;p). Asfalt położony wzdłuż niebieskiego szlaku stanowi świetną ścieżkę rowerową, ale wykorzystywany jest również przez rodziców z dziećmi, którzy chcą wjechać na górę z wózkami. Na 10 minut przed dotarciem nad jecioro, warto odbić na chwilę na żółty szlak, gdyż to właśnie przy nim znajduje się Symboliczny Cmentarz Tatrzański pod Osterwą. Upamiętnionych tam zostało wiele osób, które poświęciło swoje życie dla gór. 

Nad jezioro można dojść również czerwonym szlakiem, który ma swój początek przy Szczyrbskim Jeziorze. Jest to droga kamienista mająca 5 km, więc trzeba uważniej stawiać kroki. Za to pod względem widokowym jest dużo ciekawsza.

Nad szmaragdowym jeziorem znajduje się charakterystyczny jego punkt, czyli schronisko Popradská chata, gdzie można przenocować w pokojach wieloosobowych lub o wyższym standardzie, zjeść coś ciepłego i po prostu chwilkę odpocząć przed dalszą drogą (może na Rysy? :)). Badzo ważnym punktem wycieczki jest również spacer wokół jeziora. Zajmuje on ok. 30 minut, a widoki z każdej strony są równie zachwycające.

ADRES: Popradské Pleso, Štrbské Pleso, 059 85 Vysoké Tatry, Słowacja

Pewnie Ci wiadomo, że nasze piękne Tatry dzielimy ze Słowakami. Tutaj zostało mi jeszcze wiele do odkrycia, jednak miałam okazję odwiedzić tzw. Tatry Niżne, które są równie wspaniałe. Chopok (2024 m n.p.m.)– mimo, że nie jest najwyższym szczytem tego pasma, jest najbardziej popularny. W zimie  to raj dla narciarzy oraz free ridowców, którzy uwielbiają jeździć na snowboardzie poza wyznaczonymi trasami. W lecie Chopok oferuje równie wspaniałe atrakcje. Co prawda jest to wędrówka na cały dzień, ale dobrym pomysłem jest wyjechanie dwuetapową kolejką na sam szczyt, a później przejść trasą prowadzącą po grzebietach okolicznych gór (na przykład na Dziumbier – najwyższy szczyt Tatr Niżnych), a później zejść na nogach w dół. Na szczyt można wyjechać kolejką z Doliny Demianowskiej. U podnóży Chopoka znajduje się Jasná, która jest największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji. Oferuje trasy narciarskie, o łącznej długości 45 km, obsługiwane są przez 3 koleje gondolowe, 1 kolej naziemną, 9 kolei krzesełkowych i 16 wyciągów narciarskich o łącznej przepustowości 32000 osób na godzinę. Bilet na kolejkę taniej jest kupić online.

Sam spacer grzbietami okolicznych gór: Chopok – Deresze – sedlo Poľany – Poľana – Kotliská – Chabenec zajmuje 2.25 h, w doł trzeba liczyć kolejne 2.30 h, jednak widoki wynagradzają trud wędrówki. Po drodze można zjeść wyprażany ser za 10 EUR (sic!) w schronisku Útulna Ďurková 🙂

CENNIK NA KOLEJKĘ: 
19 – 25 EUR – jazda góra-dół (bilet obowiązuje na obustronną jazdę kolejami linowymi w górę i dół z stacji Záhradky/Biela Púť – Priehyba – CHOPOK – Kosodrevina – Krupová i z powrotem tą samą trasą.)
18 – 20 EUR – wyjazd do góry

ADRESDemänovská Dolina 72, 031 01 Demänovská Dolina, Słowacja

Czy wiesz, że słynny rtysta z pochodzenia był Słowakiem?! Tak, to właśnie dlatego, w małej wiosce o nazwie Medzilaborce znajduje się muzeum światowej klasy artysty związanego ze sztuką pop-artu. Co prawda budynek jest raczej „PRL-owski”, ale paradoksalnie dodaje to znajdującej się w środku wystawie klimatu. Muzeum skrywa w sobie mnóstwo skarbów godnych największych światowych galerii. Dowiemy się wiele o życiu artysty, jego rodzicach oraz zobaczymy mnóstwo kultowych grafik zrealizowanych przez artystę. 

TUTAJ możesz przeczytać więcej o tym, co znajduje się w muzeum i dlaczego warto je odwiedzić.

CENNIK

6 EUR – dorośli 
3 EUR – ulgowy (uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, seniorzy, osoby o wysokim stopniu niepełnosprawności)

ADRES: Ulica, Andyho Warhola 748/36, 068 01 Medzilaborce, Słowacja

Jest to region będący częścią Karpat Zachodnich. Jego oficjalna nazwa – Góry Straceńskie – nie przyjęła się i do dzisiaj mówi się o tym magicznym zakątki jak o raju. I rzeczywiście tak jest, bo kiedy przekroczy się jego niewidzialne bramy, można poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Połączenie magii z… prawdziwą grą przygodową! Wszystko dzięki niesamowitym szlakom, które zostały tutaj wytyczone, a  jest ich ponad 300 kilometrów. Najsłynniejszy z nich to szlak Suchá Belá, prowadzący dnem wąwozu. Jest to trasa jednokierunkowa, więc nie ma możliwości zawrócenia. Na drodze spotkamy mnóstwo przeszkód, takich jak powalone drzewa, czy strumyk, który trzeba przeskoczyć (a czasami po prostu zamoczyć stopę i przez niego przejść). Jednak największa zabawa zaczyna się, kiedy musisz wspiąć się na wysoką drabinę, przejść po wystających ze skał stopniach czy przytrzymać łańcucha, żeby nie spaść ze skały. Pokonanie tego szlaku zajmuje od 2 do 3h. Po dotarciu do końca, warto  pożyczyć rowery i zjechać w dół do punktu, gdzie rozpoczyna się szlak Suchej Beli i gdzie można zostawić samochód. Miejsce to znajduje się obok campingu Podlesok. Po drodze koniecznie należy zatrzymać się w miejscu o nazwie Kláštorisko. To miejsce, gdzie znajdują się ruiny dawnego klasztoru, a także krzyżują się szlaki Słowackiego Raju. Można tam odpocząć na pięknej łące. 

Drugim popularnym szlakiem, które osobiście nie miałam okazji jeszcze przejść jest przełom Hornadu. Często trasa ta łączona jest z przejściem do tzw. szatańskiego tarasu (Tomasovsky Vyhlad) zawieszonego na wysokości 666 metrów. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok, który wynagradza cały trud wędrówki. Przejście trasy zajmuje ok. 3 godziny. 

CENNIK za wejście do parku: 
1,5 EUR – bilet dla osób dorosłych
1 EUR –  Bilet dla dzieci 6-15 lat

ADRES: Słowacki Raj
049 71 Stratená, Słowacja

fot. pixabay

To jedno z miejsc, z któych Słowacy mogą być naprawdę dumni. Zamek przyciąga mnóstwo turystów, dlatego zaraz obok znajduje się zoo i miejsca zagospodarowane typowo pod zwiedzających – można tam zjeść, napić się piwka i skorzystać z oferowanych rozrywek. Ciekawostką jest również rosnąca tam lipa św. Macieja, która ma 700 lat i jest tradycyjnie uznawana za najstarsze drzewo na Słowacji.

Sam zamek swój disneyowski wygląd zawdzięcza romantycznym przeróbkom, jednak jego historia sięga aż 1113 roku (wtedy pojawiły się o nim pierwsze wzmianki). Pierwotnie był on drewnianym grodem i dopiero w 1852 roku kiedy hrabia Jan Frantisek Palfi przejął bojnicki majątek, postanowił go odnowić. Przy odbudowie za wzór stawiano sobie francuskie zamki i włoską architekturę i to właśnie dzięki temu wielu osobom kojarzy się z zamkiem prosto z bajek Disneya. Jego pełną historię można przeczytać na stronie w języku angielskim – TUTAJ.

CENNIK: 11 EUR – osoba dorosła, 0 – 8 EUR – ulgowe

ADRES: Zámok a okolie 1, 972 01 Bojnice, Słowacja

To miejsce szczególnie piękne do odwiedzenia w maju, przy okazji wycieczek po polskim Beskidzie Niskim. W tych rejonach (zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie) kultura łemkowska widoczna jest na każdym kroku, o czym świadczą przede wszystkim wspaniałe cerkwie. Ta, którą można zobaczyć w słowackim skansenie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Możemy tam również zobaczyć tradycyjne chaty, które zostały przywiezione z okolicznych miejscowości, gdzie zbudowano je na przełomie XIX i XX wieku. W każdej z chat wiszą kartki z ciekawymi informacjami, z których można dowiedzieć się o tradycjach i codziennym życiu oraz prawdziwie je poczuć. Znajduje się tam budynek szkoły, straży pożarnej, młynu i mnóstwa domów mieszkalnych. Na terenie skansenu jest również karczma, w której można zjeść. Na trawie można rozłożyć koc i cieszyć się widokami.

CENNIK: 4 EUR – cały | 2 EUR – ulgowy

ADRES: 089 01 Svidník, Słowacja

Znajduje się blisko granicy Polski i jest jedną z ciekawszych atrakcji północnej Słowacji. Widać go już z daleka, ponieważ wznosi się aż na 112 metrów nad rzekę Orawę. Przypomina orle gniazdo, a jego powstanie datuje się już na 1241 rok. W zamku znajduje się 754 schodów i 154 pomieszczeń, a na jego zwiedzanie najlepiej wybrać się latem. My wybraliśmy się się w lutym, co sprawiło, że nie mogliśmy zobaczyć części ekspozycji, a pogoda sprawiła, że zdjęcia wyszły ponuro. Mimo to, zamek zrobił na nas ogromne wrażenie. Latem jest tu naprawdę pięknie, a po wizycie w zamku można wybrać się na spływ rzeką Orawą. Brzmi jak przepis na dzień idealny :). 

Są trzy sposoby na zwiedzanie:

Trasa Główna (A) – otwarta przez cały rok
Czas zwiedzania to około 1 godziny i 30 minut. Obejmuje zwiedzanie Zamku Dolnego (system fortyfikacji), Zamku Średniego (w tym Wystawa Historyczna, Wystawa Historii Naturalnej, Wystawa Etnograficzna) oraz Zamku Górnego – Cytadeli (w tym Wystawa Archeologiczna i Mediatéka)

Mała trasa (B) – otwarta od maja do października
Zwiedzający odwiedzą Zamek Dolny, w tym Skarbiec Zamku Orawskiego i Kaplicę św. Michała.
Czas zwiedzania to około 45 minut. Obejmuje tylko Zamek Dolny (system fortyfikacji, Pałac Thurzo, Skarbiec Zamku Orawskiego i Kaplicę św. Michała).

Trasa A+B – otwarta od maja do października
Zwiedzający mają dostęp do całego zamku. Czas trwania tej wycieczki to około 2 godziny 15 minut i nie jest zalecany dla małych dzieci.

Zamek można zwiedzić również nocą, a nawet wziąć na nim ślub.

CENNIK:
9 EUR – bilet cały 
4,50 EUR – bilet ulgowy 
Do pobrania jest również audioprzewodnik: ORAVA CASTLE.
Pod zamkiem znajduje się płatny parking, więc trzeba mieć ze sobą gotówkę!

ADRES: 027 41 Oravský Podzámok, Słowacja

 Blisko granicy z Polską. Po rzece organizowane są spływy. 

PAMIĘTAJ!

  • Słowacja, to inny kraj, więc właściwie za każdym razem, kiedy się tam wybierasz, powinieneś mieć ubezpieczenie – koszty leczenia i ratownictwa potrafią być bardzo drogie, więc lepiej nie ryzykować, nawet jeśli wycieczka planowana jest na jeden dzień.
  • Na Słowacji mamy walutę Euro, a w wielu miejscach nie można zapłacić kartą, więc lepiej mieć ze sobą zapas gotówki.
  • Zwłaszcza na szlakach i w górach warto pamiętać o odpowiednich butach i ubraniu – żeby było wygodnie i komfortowo :).

Dodaj komentarz