TAORMINA

10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W TYM WYJĄTKOWYM MIEJSCU NA WYBRZEŻU SYCYLII

Niezwykle pięknie położona miejscowość na wzgórzu Monte Tauro zachwyca każdego, kto ją odwiedzi. Przed moim wyjazdem na Sycylię długo zastanawiałam się, czy lądując w Katanii, powinnam wybrać się do Taorminy czy zobaczyć Syrakuzy. Wybór padł na to niewielkie miasteczko położone nieco bliżej Katanii. w internecie można przeczyć wiele opinii, że jest to miejscowość o nieco nadętym stylu. Mimo to postanowiłam sama sprawdzić, jaka jest prawda o tym miejscu. Do Taorminy łatwo jest dotrzeć z dworca autobusowego w Katanii – odjazdy są co pół godziny. Drugi sposób to połączenie kolejowe – również warte rozważenia, ale dworzec kolejowy znajduje się u stóp góry, więc do miasteczka trzeba będzie urządzić sobie nieco bardziej wymagający spacer.

1. Zobaczyć zachwycający widok z Tarasu

Jednym z fajniejszych miejsc na mapie Sycylii jest punkt widokowy Belvedere di Via Pirandell. Znajduje się bardzo blisko dworca autobusowego oraz stacji kolejki. Oferuje idealny widok na Isolę Bellę oraz okoliczne plaże. 

2. Zjechać kolejką na plażę

Taormina leży na wzgórzu, więc trzeba się troszkę nachodzić żeby zejść na dół na plażę, jednak na szczęście ktoś wpadł na dobre rozwiązanie i jest tam kolejka Mazzaró Cable Car , którą można później za 3 Euro wyjechać do góry. Wstęp na plażę jest płatny i jest ona kamienista, jednak to, jaki klimat oferuje staje się niezapomnianym przeżyciem. Kolor i okoliczności przyrody sprawiają, że wiele osób stwierda, że był to jeden z najlepszych plażingów w ich życiu. Szczegóły dotyczące kolejki możesz sprawdzić na przykład TUTAJ.

3. Zwiedzić rezerwat na wyspie Isola Bella

Isola Bella (Piękna Wyspa) to miejsce, które od lat wzbudza wielkie zainteresowanie turystów, nie tylko ze względu na jej oczywiste piękno, ale również z powodu ciekawości co znajduje się na tym tajemniczym cypelku. Do lat 90. wysepka należała do rąk prywatnych. 100 lat wcześniej wyspę kupiła Florence Trevelyan – miłośniczka przyrody.  roku, zbudowała dom, ale przede wszystkim stworzyła wyjątkowy ogród, w którym do dzisiaj można podziwiać wyjątkową przyrodę. Poza typowo śródziemnomorską roślinnościa, sprowadziła również gatunki nie spotykane w tych rejonach. Dzięki temu ogórd stał się domem dla wyjątkowych ptaków oraz wielu jaszczurek.

4. Przejść pewnyM krokiem przez obie bramy miasta (Porta Messina, Porta Catania)

Punktem obowiązkowym podczas spaceru po Taorminie jest przejście przez dwie najważniejsze bramy miasta. Najczęściej zaczyna się od Porta Messina, a kończy przy Porta Catania. To właśnie one strzegą skarbu miasteczka, jakim są kolorowe uliczki, lokalna sztuka, sklepy z ceramiką czy najważniejsza ulica miasta – Corso Umberto.

5. Zjeść słodkie śniadanie w Bam Bar

To kultowe miejsce na mapie miasteczka, do którego ustawiają się kolejki chętnych. Kawiarnia słynie nie tylko z dobrej kawy, ale przede wszystkim z pysznych granit (które mają konsystencję coś między koktajlem a lodami), które koniecznie trzeba zjeść z  (o matulu) słodką bułeczką brioche. Klimatu miejscu dodają piękne sycylijskie zdobienia oraz właściciel, który nie tylko zagaduje do Ciebie w wielu językach, ale też ma specjalne telewizory, na których wyświetlają się zdjęcia ze sławnymi ludźmi, którzy odwiedzili jego kawiarnię i zrobili sobie z nim zdjęcie. Zdecydowanie tego miejsca nie można pominąć.

taormina

6. Wybrać się na klimatyczny spacer uliczkami miasta

Corso Umberto – najbardziej znana ulica Taorminy zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Jest tam mnóstwo sklepów i restauracji. Warto rowniez zwrócić uwagę na Palazzo Corvaja, ponieważ ten wyątkowy pałac reprezentuje swoim stylem barwną historię Taorminy. Jednak koniecznie trzeba zboczyć z utartych śladów i zgubić się  wśród uliczek pełnych kwiatów, kolorowych drzwi o niesamowitej sztuki sycylijskiej. To jest ten moment, w którym trzeba zatrzymać się na chwilę i nacieszyć miejscem, w którym się znajdujesz. Moją magiczną chwilą była próba chóru dziecięcego w pobliskiej szkole. Nagle wokół zrobiło się cicho, słońce świeciło, wiał lekki wiatr, a piękne dźwięki wirowały wokół mnie. Znajdź swój magiczny moment w tym miejscu – naprawdę warto.  

7. Zobaczyć główny plac miasta

Idąc główną ulicą miasta dotrzesz do najważniejszego placu w miasteczku – Piazza IX Aprile. To właśnie tutaj znajdują się dwa kościoły: Sant’Agostino i San Giuseppe. Plac równocześnie stanowi wspaniały taras widokowy na morze. Charakterystycznym punktem na placu jest również pochodząca z XVII wieku wieża zegarowa – Torre dell’Orologio. Przechodząc przez nią dotrzemy do placu z fontanną, dzięki której możemy uzupełnić zapasy wody i podziwiać Duomo di Taormina.

8. Poczuć się jak aktor z prawdziwego zdarzenia w starożytnym Teatro Antico di Taormina

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta, który nie tylko oferuje walory historyczne, ale też przepiękne widoki na zatokę oraz wulkan Etna.  Bilety można kupić na miejscu albo zrobić to przez STRONĘ INTERNETOWĄ, która oferuje wstępy w różne miejsca na wyspie. Ja byłam tam rano i nie miałam problemu, żeby kupić w kasie, ale kiedy wychodziłam z teatru około południa, to kolejka znacznie się wydłużyła, więc warto mieć to na uwadze.

9. Usiąść na ławce i nacieszyć się parkiem Villa Comunale Di Taormina

Jest to wyjątkowy park miejski, położony blisko amfiteatru. Podczas upalnego dnia stanowi świetne miejsce, aby chwilę odpocząć. Oferuje piękny widok na zatokę i górują nad nią Etnę. Powstał w połowie w XIX wieku z inicjatywy Florence Trevelyan.

10. Wspiąć się do górującej nad miastem Chiesa Madonna della Rocca oraz zamek saracenów

Spacer na górę trwa pół godzinki, a trudom wspinaczki towarzyszą wspaniałe widoik na miasto i morze. Sam kościółek jest również urokliwy, gdyż większość jego ścian stanowi skała (od razu miałam skojarzenie z Sanktuarium Madonna della Corona, o którym pisałam we wpisie na temat jeziora Garda). Można też przejść na drugą stronę wzgórza i podziwiać Etnę umieszczoną wśród innych wzgórz, na stokach których położone są małe miasteczka. W to miejsce można dojechać również samochodem wyznaczając w nawigacji pinezkę na jeszce nieco wyżej położony zamek Castello di Mola – dawny zamek Saracenów. W 2022 jest on w remoncie, w związku z tym warto sprawdzić jak się mają prace.

Dodaj komentarz