WROCŁAW NA WEEKEND

Zainspiruj się i stwórz własny plan na fajny czas w tym mieście

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław przyciąga co roku wielu turystów zainteresowanych jego urokami oraz barwną historią. Dla Polaków jest to jedno z ważniejszych miast, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę i pracę. Jest to również ważny ośrodek uniwersytecki, do którego przybywają liczni studenci nie tylko z całej polski, ale i świata. Przyjeżdżając tutaj na weekend, można naprawdę wiele zobaczyć, nauczyć się i doświadczyć. Poniższy plan przedstawia konkretny pomysł na to, w jaki sposób można to zrobić. To co, Zaczynamy?

Widok z pomostu pokutnic
Rynek w czasie świąt
Galeria Neon Side
Ogród botaniczny UWr
Ostrów Tumski

DZIEŃ I - Stare miasto

Pierwszym i najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić we Wrocławiu jest oczywiście zobaczenie pięknego rynku. Charakteryzuje się on wspaniałym ratuszem oraz kolorowymi kamienicami, których jest ok. 60. Ich fundatorami byli zamożni mieszczanie, a najbardziej znanymi budowlami są:  Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Gryfami.  Sam rynek jest jednym z największych w Polsce. Warto przyjechać do Wrocławia również w okresie świątecznym, gdyż miasto szczyci się wspaniałym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym organizowanym od 2018 roku. W tym czasie koniecznie trzeba spróbować grzanego wina podawanego w… bucie krasnala! Wrocław słynie z tego, że wszędzie można natknąć się na różne krasnale, które mimo, że są zajęte swoimi sprawami, chętnie umilają czas każdemu, kto jest na tyle spostrzegawczy by je znaleźć :).

Zasługą tego, że wrocławski rynek jest tak wyjątkowy są otaczające go budynki pochodzące z różnych epok historycznych. Centralną część Rynku zajmuje blok śródrynkowy, składający się ze Starego Ratusza, Nowego Ratusza oraz licznych kamienic.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na północno-zachodni narożnik, gdzie znajdują się dwa (a właściwie trzy) maleńkie domki altarystów (opiekunów ołtarza), pozostałość domów otaczających niegdyś zamkniętym wieńcem cmentarz kościoła św. Elżbiety, połączone łękiem bramnym, żartobliwie nazywane Jasiem i Małgosią.

Aby dojechać tramwajem do Rynku, należy kierować się na przystanki: Rynek, Zamkowa, Świdnicka, Galeria Dominikańska lub Oławska.

muzeum pana tadeusza

DZIEŃ II - z widokiem na rynek

Na starym mieście warto spędzić trochę więcej czasu, aby móc odkryć wszystkie jego zakamarki. Cudownie jest również móc spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy, a możesz zrobić to z kilku miejsc. Subiektywnie podpowiadając – najfajniejszym punktem widokowym jest mostek pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny, z którego roztacza się widok na piękną panoramę rynku z jednej strony oraz bardziej industrialną część miasta z drugiej. Z pomostem wiąże się również bardzo ciekawa legenda o próżnej Tekli, którą poznasz wspinając się na wieżę. Bilety można kupić przy wejściu, a kasa znajduje się na lewo od wejścia do kościoła. Innym punktem widokowym jest wieża przy bazylice św. Elżbiety. Kolejne dalsze punkty to: wieża na katerze na Ostrowie Tumskim oraz nowoczesny budynek o nazwie Sky Tower.

Kiedy zejdziemy już na ziemię, trzeba również zaglądnąć do muzeum Pana Tadeusza. Zostało otwarte w 2016 roku i mieści się w pięknej kamienicy Pod Złotym Słońcem tuż przy rynku. Lokalizacja ta sprawia, że wchodząc do muzeum, dostrzegamy tradycję mieszającą się z nowoczesnością. To właśnie tutaj zobaczymy rękopis Mickiewicza, poznamy jego życia oraz kontekst historyczny powstawania epopei. Można w tym miejscu spędzić 2 godziny i wcale nie być znudzonym! Dobrym pomysłem jest również zgubienie się wśród uliczek, które znajdują się wokół rynku. W jednej z nich (ulica Stare Jatki) znajduje się słunny pomnik „Ku czci zwierząt rzeźńych” i ma on podkreślać znaczenie tego miejsca, w którym od XIII wieku znajdowały się zakłady rześnicze

Gubiąc się wśród ulic starego miasta, zwłaszcza wieczorem świetnie jest również przejść przez Plac Solny (gdzie zawsze stoją osoby sprzedające kwiaty), do zakątka między budynkami o nazwie Galeria Neon Side. Zobaczymy tam klimatyczne retro neony – bardzo fotogeniczne miejsce.

DZIEŃ III - Troszeczkę kultury

Ostrów Tumski – miejsce to znajduje się 15 minut spacerem od rynku głównego. To najstarsza zabytkowa część miasta, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Tam również możesz zobaczyć budynki kurii oraz najbardziej wyróżniającą się świątynię z charakterystycznymi dwoma wieżami – katedrę św. Jana Chrzciciela. Została ona wybudowana w stylu gotyckim, ale niestety podczas walk w 1945 roku, została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. Jak już było wspomniane – tutaj też można wspiąć się na wieżę i podziwiać widoki. Tuż obok katedry znajduje się magiczny ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Może nie jest on tak spektakularny jak ten krakowski, jednak jak najbardziej warto go odwiedzić .zwłaszcza na wiosnny spacer. Na ostrowie niegdyś znajdował się również most pełen kłódek miłości, jednak wrocławskie krasnale zadbały o to, aby je delikatnie ściągnąć i odciążyć biedny most. 

Pawilon Czterech Kopuł
Ogród Japoński
Wnętrze Muzeum Narodowego
Fragment "Panoramy Racławickiej"
We wrocławskim ZOO

DZIEŃ III/IV - ZNaleźć atrakcje poza centrum

Jednym z ważniejszych punktów poza centrum miasta jest Hala Stulecia, która w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Latem odbywają się tutaj koncerty oraz wspaniałe pokazy kolorowych fontann. Jest mnóstwo foodtrucków oraz miejsca, żeby spędzić czas ze znajomymi. Fontannę przy hali targowej otacza klimatyczna pergola, a z niej już blisko do zjawiskowego Ogrodu Japońskiego. Szczególnie w miesiącach letnich warto odwiedzić to miejsce, które naprawdę potrafi przenieść do tego dalekiego kraju. Możemy tam zrobić piękne zdjęcia, dowiedzieć się więcej o egzotycznych roślinach i oderwać się na chwilę od wielkomiejskiego szumu.

Interesującym obiektem jest również Pawilon Czterech Kopuł. To wyjątkowe muzeum sztuki współczesnej, które koniecznie trzeba zobaczyć. Można w nim znaleźć nie tylko najważniejsze dzieła współczesnych nurtów, ale również zachwycić się architekturą tego. Wszystko to sprawia, że można się tam poczuć zupełnie oderwanym od rzeczywistości. Fajną ciekawostką jest to, że w muzeum możemy zobaczyć makietę Pomnika Anonimowego Przechodnia, który również stoi przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Koniecznie zobacz go również w przestrzeni miejskiej, bo robi wrażenia. Pamiętaj, dzięki biletowi na Panoramę Racławicką, wstęp na wystawy stałe w tym muzeum również masz za darmo.

Nieopodal Hali Stulecia znajduje się również jedno z najsłynniejszych ZOO w Polsce. Jest ono zdecydowanie warte odwiedzenia, ponieważ oferuje masę atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych. Na to miejsce warto przeznaczyć znaczną część słonecznego dnia, ale z mojego punktu widzenia – WARTO! Jeśli jesteś fanem wodnych rozrywek, to koniecznie wybierz się do najchętniej odwiedzanego w Polsce Aquaparku. A jeśli tego typu rozrywki to nie Twoja bajka, to zaglądnij jeszcze do Muzeum Etnograficznego (masz przecież darmowy bilet). Dowiesz się w nim więcej o regionie Dolnego Śląska – jego wyjątkowej historii oraz miejscowej kulturze. Co do jedzonka – w internetach na pewno wynajdziejsz informację, że restauracja Ragu Pracownia Makaronu jest najlepsza. Powiem tak, jest bardzo ok i ręczny makaron jest bardzo dobry, ale nie wybieraj się tam w sobotę po południu, bo czeka Cię kolejka na 1,5h. Poniedziałek o 14 jest idealny :D. Tak samo z Dinette na śniadania – w porządku, ale czy jest się czym zachwycać? Oceń sam/a.

OBCZAJ MAPĘ Z MIEJSCAMI Z WPISU

Pod przyciskiem znajdziesz link do edytowalnego dokumentu. Jeśli masz fajne polecajki i wiesz, że mogą się one przydać innym, to może się nim podzielisz? 

Będzie super zrobić taką wspólną burzę mózgów!

Dodaj komentarz